Uprawnienia na HDS dla pracowników – czy warto w nie inwestować?

uprawnienia na HDS

Obecnie HDS, czyli Hydrauliczny Dźwig Samochodowy, w gruncie rzeczy zrewolucjonizował transport. Dzięki temu rozwiązaniu towary są przewożone znacznie szybciej oraz można ładować ich więcej. W przypadku HDS, do dyspozycji ma się bowiem samochód ciężarowy, na którym zamontowany jest odpowiedni żuraw. W wielu firmach takie rozwiązanie jest nieocenione, jednak wciąż niewielu pracowników posiada uprawnienia w tym zakresie.

Czy inwestycja w kursy dla pracowników jest opłacalna?

Patrząc na to z punktu widzenia przedsiębiorstwa, zdecydowanie warto mieć osoby wykwalifikowane w tym zakresie w swojej firmie. Czy jednak taka praktyka się opłaca? Zdecydowanie tak. Ufundowanie kursu dla pracowników, daje ogromne możliwości w firmie. Mogą oni więcej rzeczy robić samodzielnie, są specjalistami, rozwijają firmę. U pracodawcy jednak może pojawiać się pewien niepokój i pytanie: Czy fundując pracownikowi kurs nie sprawię, że odejdzie on do innej być może lepszej pracy? Oczywiście w tej kwestii warto pomyśleć nad jakimś zabezpieczeniem swojego interesu. Można pokusić się przykładowo o pewną umowę mówiącą, że po inwestycji w pracownika, musi on pracować w danej firmie przynajmniej dwa lata, by przedsiębiorstwo mogło czerpać z tego zyski. Jest to bardzo uczciwe i dobre rozwiązanie dla obu stron. Daje też pracodawcy większe poczucie bezpieczeństwa.

Jak uprawnienia na HDS mogą rozwijać firmę?

Szkolenie HDS i cały kurs jest przeznaczony dla osób pełnoletnich, które mają co najmniej wykształcenie podstawowe. Takie osoby muszą także wykazywać się dobrym staniem zdrowia, pozwalającym na obsługiwanie żurawia.

W wielu firmach HDS jest wykorzystywany na ogromną skalę. Przykładowo w portach, gdzie w szybkim czasie należy transportować ciężkie i pokaźnych rozmiarów kontenery. Kierowcy pojazdów, czyli ciężarówek na których jest umieszczony żuraw, nie potrzebują specjalnych uprawnień, co czasem wydaje się idealnym rozwiązaniem w oczach pracodawców. Czy to jednak oznacza, że można uniknąć kosztów związanych z wysłaniem pracowników na kurs?

Zdecydowanie nie powinno się tych kosztów unikać i rezygnować z inwestycji w pracowników. Kierowca takiej ciężarówki, nie jest bowiem w stanie nic zrobić, jeśli ładunek trzeba będzie przykładowo przeładować czy też w inny sposób rozmieścić. Taka osoba jest w tym przypadku bezradna. Może to wszystko wykonać tylko osoba, posiadające uprawnienia na HDS. Warto zatem posiadać w swojej firmie osoby wykwalifikowane, które będą w stanie natychmiastowo zadziałać w każdej sytuacji, bez konieczności przerwy w pracy, a tym samym straty pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *