Szkolenie na suwnice

Szkolenie na suwnice

Suwnice to, innymi słowy, dźwignice, które są używane w branży budowlanej oraz przemysłowej, w ruchu przerywanym. Składają się z mostu, który przesuwa się po torach jezdnych oraz z wciągarki bądź też wciągnika. On natomiast przesuwa się po konstrukcji mostu suwnicy. Dzięki suwnicom z powodzeniem można przenosić ładunki zarówno w pionie, jak i w poziomie. Dowiedz się jak wygląda szkolenie na suwnice!

Jak wygląda kurs na operatora suwnic?

Operatorzy suwnic mają stosunkowo atrakcyjne zarobki dlatego też wiele osób jest zainteresowanych kursem, który może im zapewnić uprawnienia do obsługi tych urządzeń. By móc do takiego kursu przystąpić przede wszystkim należy mieć ukończone 18 lat, mieć przynajmniej wykształcenie podstawowe oraz nie wykazywać żadnych przeciwwskazań medycznych, do wykonywania takiego zawodu.

Kurs składa się z dwóch części: praktycznej oraz teoretycznej. Na części teoretycznej omawia się oczywiście zagadnienia podstawowe. Między innymi, poruszane są kwestie dotyczące rodzajów urządzeń, które podlegają Urzędowi Dozoru Technicznego. Omawiane są obowiązki operatorów suwnic. Zarówno te w trakcie korzystania z maszyny, przed oraz po. Poruszane są także kwestie przepisów BHP. Nie można też zapomnieć o przepisach UDT związane z eksploatacją suwnic.

Część praktyczna opiera się natomiast przede wszystkim na nauce obsługi suwnicy. Obie części kursu mają za zadanie przygotowanie kursanta do stawienia się przed komisją UDT i zdanie pozytywnie egzaminu. Po jego zdaniu kursant otrzymuje uprawnienia pozwalające na obsługę suwnicy.

Rodzaje suwnic

Suwnice możemy podzielić na sześć podstawowych rodzajów. Wyróżniamy między innymi suwnice pomostowe, bramowe, kolumnowe, modułowe półbramowe oraz konsolowe. Natomiast sam kurs operatora suwnic dzieli się na dwie kategorie. Pierwsza kategoria to I S. Są to suwnice, wciągarki i wciągniki sterowane z kabiny. Także wciągarki i wciągniki przeznaczenia ogólnego, które mogą być sterowane zarówno w poziomu roboczego, jak i bezprzewodowo. Kategoria II S składa się z żurawi warsztatowych, wciągników, wciągarek hakowych i suwnic, które mogą być sterowane z poziomu roboczego bądź też bezprzewodowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *