Kursy na wózki widłowe

W XXI wieku konkurencyjność na rynku pracy mierzy się się ilością dodatkowych uprawnień. Jednak nie wszystkie szkolenia i kursy łączą w sobie praktyczne umiejętności z dokumentem, który może zwiększyć naszą atrakcyjność w oczach pracodawców. Uprawnienia na wózki widłowe zawsze są ważnym atutem, gdy zatrudniamy się w dowolnej branży. Przydadzą się zarówno w handlu (hurtownie), usługach (firmy logistyczne), jak i na hali fabrycznej. W jaki sposób można zdobyć odpowiednie dokumenty i czy za każdym razem kurs daje nam takie same uprawnienia?

Do czego przygotowują kursy na WJO?

Wózki widłowe, a właściwie jezdniowe z operatorem (WJO) należą do rodziny UTB (Urządzenia Transportu Bliskiego – inne przykłady to np. suwnice). Możemy je oglądać praktycznie w każdym miejscu, w którym należy przemieszczać na niewielką odległość spore ciężary – ich naturalne środowisko to magazyny, składy, hurtownie, place czy hale fabryczne. Obsługa wózków widłowych nie jest skomplikowana, należy jednak pamiętać nie tylko o wielu kwestiach technicznych czy manualnych, ale także o zasadach bezpieczeństwa, od których przestrzegania może zależeć ludzkie życie. Dlatego kurs na wózki widłowe musi przygotować operatorów do pracy z różnymi rodzajami sprzętu. Obsługa wózków widłowych wymaga dostosowanie się do różnych konstrukcji (np. wózki widłowe ze zmiennym zasięgiem lub bocznego załadunku) oraz napędu (elektryczne, LPG, spalinowe).

Ile trwa kurs na wózek widłowy?

Na początek – garść informacji na temat organizacji szkoleń. Jeśli masz ukończone 18 lat i przeszedłeś stosowne badanie lekarskie, możesz zapisać się na kurs na wóżki widłowe. Powinieneś też określić, jakie kategorie leżą w kręgu twoich zainteresowań.

Co oznacza skrót WJO?

Wózek widłowy to tylko jedna z odmian wózków jezdnych podnośnikowych z operatorem. Kategoria III WJO pozwoli ci obsługiwać wózki podnośnikowe zdalnie sterowane i prowadzone, czyli takie, którymi operator steruje znajdując się poza nimi. Uprawnienia na II WJO to możliwość kierowania większości pojazdów podnośnikowych z wyjątkiem kwalifikowanych, czyli np. teleskopowych lub takich, w których operator podnosi się wraz z ładunkiem. By móc to robić, uczestnik kursu powinien ukończyć szkolenie na najwyższy stopień, czyli I WJO. Jeśli chcesz, możesz to zrobić od razu, dlatego że najwyższy stopień kursu oznacza automatycznie uprawnienia na wszystkie pozostałe kategorie.

Kursy na wózki widłowe – wymiar godzin

Każdy kurs na wózki widłowe musi mieć ten sam wymiar godzin. Przy jego realizacji obowiązuje program Urzędu Dozoru Technicznego 2/2007/OUTB. Według niego obowiązuje ściśle określona ilość godzin dydaktycznych (1 godzina lekcyjna = 45 minut), które należy przeznaczyć na przeprowadzenie pełnego szkolenia. Kursy dla operatorów wózków widłowych powinny trwać 35 godzin. Jednak w niektórych wypadkach ten czas będzie dłuższy. Na terenie całej Polski obwiązuje ta sama zasada – przed rozpoczęciem szkolenia na wózki jego uczestnicy rozwiązują test. Jeśli jakaś osoba napisze go poniżej progu 60 procent, musi wcześniej zaliczyć czterogodzinny kurs uzupełniający, podzielony równo po połowie na elektrotechnikę i mechanikę. Kurs obsługi wózków jezdniowych zawiera części praktyczne (10 godzin) i teoretyczne (25 godzin).

Ile kosztuje kurs na wózki widłowe?

Do pracy z użyciem wózka widłowego niezbędne są uprawnienia w postaci dokumentu zezwalającego na obsługę stosownych urządzeń. Nasze przepisy przewidują kurs według programu UDT zakończone egzaminem, by móc prowadzić wózki jezdniowe podnośnikowe. 35-godzinne szkolenie zaczyna się od 400 zł. Koszt egzaminu wynosi około 170 zł i nie jest wliczony w cenę kursu. Warto jednak wybrać kurs na wózki widłowe w stolicy (Warszawa, ul. …) i od razu wkalkulować w niego egzamin, ponieważ to jedyna droga do tego, by uzyskać pełnię uprawnień na prowadzenie wózka widłowego.

Zapisz się na kurs na wózek widłowy – https://kursnawozekwidlowy.pl/

Rodzaje uprawnień na wózek widłowy

By kurs na wózki widłowe skończył się uzyskaniem zezwolenia na pracę operatora pojazdów transportu bliskiego, nie trzeba zdawać oficjalnego egzaminu. Jednak wtedy uzyskuje się jedynie tzw. zezwolenie imienne, które pozwala na obsługiwać wózki widłowe tylko na terenie macierzystego zakładu pracy, który skierował część pracujących u siebie osób na szkolenie. Pozwoli on zdobyć praktyczne umiejętności, ale po zakończeniu stosunku pracy, gdy będziesz chciał uzyskać nowe zatrudnienie, na terenie całej Polski nie będziesz mógł obsługiwać podobnych urządzeń.

Uprawnienia na wózki widłowe po egzaminie UDT

Nasze kursy przygotowują do egzaminu pod kierunkiem Urzędu Dozoru Technicznego, a ich każdy uczestnik od razu po zakończeniu zajęć będzie mógł przystąpić do zdobycia książeczki UDT, która bezterminowo, w kraju i za granicą, daje uprawnienia do obsługi wózków jezdniowych zgodnie z wybraną kategorią. Każdej z osób, która zdecyduje się zdawać egzamin z naszym kursem, wózki widłowe nie sprawią najmniejszego problemu podczas ich prowadzenia, a zdobyte uprawnienia pozwolą w sposób niezależny wykorzystywać swoje umiejętności kierowania wózkami w dowolnym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *