Jak zdobyć uprawnienia na wózki widłowe?

Wiele osób chce posiadać uprawnienia na wózki widłowe, ponieważ mogą one zagwarantować otrzymanie dobrze płatnej pracy i to w różnych sektorach. Jak można jednak je zdobyć? Jednym z podstawowych pytań w tej kwestii bardzo często jest to, czy trzeba koniecznie zapisywać się na kurs. Prawdą jest, że nie jest to warunek konieczny. Uprawnienia zdobywa się podczas egzaminu przed Komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Tylko ta komisja może zadecydować, czy dana osoba może otrzymać takie uprawnienia.

Jednak mimo wszystko większość osób starających się o uprawnienia na wózki widłowe, decyduje się na skorzystanie z kursu. Wynika bowiem z niego wiele korzyści:

  • kursant ma możliwość zdobycia dużej wiedzy teoretycznej,
  • nauka praktyczna na wózkach pod okiem specjalistów,
  • egzamin może odbyć się w siedzibie ośrodka szkoleniowego, nie ma potrzeby samodzielnego organizowania sprzętu.

Wszystko zatem zdecydowanie przemawia za tym, by zapisywać się na kurs, ponieważ gwarantuje on dobre przygotowanie do samego egzaminu, ale także i łatwość w jego zorganizowaniu. Kto może się natomiast na taki kurs zapisać? Mogłoby nam się wydawać, że każdy. Tak jednak nie jest. Przede wszystkim taka osoba musi mieć ukończone 18 lat i posiada przynajmniej ukończoną szkołę podstawową. Poza tym musi mieć także dobrą sprawność psychoruchową. Obsługa wózka widłowego wiąże się z naprawdę sporą odpowiedzialnością, dlatego też każdy przyszły kursant musi wykazać, iż jego stan zdrowia pozwala mu na prowadzenie właśnie takich pojazdów.

Jak wybrać odpowiedni ośrodek szkoleniowy?

Dla wielu kursantów sporym problemem jest wybór samego ośrodka szkoleniowego, który ma ich przygotować do egzaminu. Na co zwrócić uwagę, wybierając ośrodek? Przede wszystkim na cenę, choć może być to nieco mylące. Zazwyczaj staramy się ograniczać nasze wydatki, dlatego wybieramy okazje cenowe. W przypadku takiego kursu jednak ceny w różnych ośrodkach są porównywalne. Czasem można natrafić na 10% czy też 20% upustu. Jeśli jednak kurs jest dużo tańszy niż w innych miejscach wówczas warto się zastanowić, czy nie kryje się za tym jakaś pułapka.

Przede wszystkim warto dowiedzieć się co otrzymuje się w cenie. Czasem taka cena nie obejmuje bowiem pierwszej opłaty za egzamin czy też badań lekarskich. Wówczas może być ona niższa i nie będzie to w żaden sposób niepokojące. Warto także mieć świadomość tego ile podczas kursu będzie poświęconych godzin na część praktyczną, ponieważ to ona zdecydowanie jest najpotrzebniejsza. Dobrze jest także zweryfikować czy godziny odbywania się zajęć, będą dla nas korzystne. Przeanalizowanie tych kwestii może pomóc w znalezieniu ośrodka szkoleniowego dostosowanego do naszych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *