Jak wygląda kurs na wózki widłowe?

kurs na wózki widłowe

Jak wygląda kurs na wózki widłowe? Gospodarka się rozwija, a coraz więcej firm potrzebuje pracowników, oferując znacznie lepsze płace. Dlatego warto się szkolić, rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Obecnie jest bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników w branży magazynowej, gdzie kluczowym wymaganiem jest posiadanie ukończonego kursu na wózki widłowe.

Kurs na wózki widłowe nie należy do najtrudniejszych, a pozwala na zdobycie przyzwoicie płatnej pracy, także zagranicą.

Cena takiego kursu mieści się w przedziale 1000-2000 PLN i zależna jest od ilości godzin czy zakresu zdobywanych umiejętności. Warto zawsze zwrócić uwagę, czy cena zawiera obowiązkowe badania lekarskie i późniejsza opłatę egzaminacyjną.

Całość zaczyna się od zapisania się na kurs przygotowawczy. Podczas niego poznamy budowę wózków widłowych, prawidłowe ich funkcjonowanie, odpowiednie przepisy BHP czy obowiązujące przepisy prawne. W kolejnej części, nauczymy się poruszać tym pojazdem, manewrować w ograniczonej przestrzeni, obchodzić z ładunkami. Po ukończeniu kursu przygotowawczego, jeżeli nie ma żadnych przeciwskazań, możemy przystąpić do oficjalnego egzaminu. Dopiero po jego zdaniu otrzymamy oficjalne uprawnienia na wózki widłowe.

Z czego składa się egzamin UDT na wózki widłowe?

Egzamin UDT na wózki widłowe złożony z dwóch części. Część teoretyczna sprawdza wiedzę kursanta na temat pojazdu i obowiązujących przepisów. Praktyka ma potwierdzić umiejętności kierowania wózkiem widłowym, manewrowania nim i przemieszczania towaru. Na każdą z części egzaminu przewidziano 60 minut.

Podczas teorii kursant otrzymuje od komisji egzaminacyjnej UDT 5 losowych pytań. Trzy będą dotyczyły przepisów związanych z uprawnieniami na wózki widłowe, zaś kolejne dwa z ogólnej wiedzy na temat wózków widłowych. By przystąpić do części praktycznej, konieczne są poprawne odpowiedzi na 2 z 3 pytań specjalistycznych oraz 1 z 2 pytań ogólnych.

Cześć praktyczna kursu to sprawdzenie poprawnego poruszania się wózkiem widłowym po hali czy placu, manewrowania nim, pokonania trasy slalomem oraz przede wszystkim umiejętności obchodzenia się z ładunkiem. W części praktycznej trzeba również pamiętać o zachowaniu obowiązujących przepisów bezpieczeństwa podczas jazdy wózkiem widłowym (ich nie przestrzeganie skończy się oblaniem egzaminu).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *